Catania nem az a tipikus város, ahol az ókori római romokat egyből észreveszed. Itt minden kicsit kaotikusabb, az Etna árnyékában épült város egyszerre vad és elegáns, és ha nem tudod, mit keresel, könnyen elsétálsz egy több ezer éves kincs mellett. Pont ilyen az Anfiteatro Romano di Catania is, vagyis a Cataniai Amfiteátrum, amely szinte elbújik a modern házak között – pedig egykor a birodalom egyik legnagyobb amfiteátruma volt!

Egy kicsit a történelemről
A rómaiak nem aprózták el: a 2. században épült aréna állítólag 15 000 ember befogadására volt képes, ami nem kis szám. Persze akkoriban a tömegek vérre és látványosságra éheztek, itt pedig mindent megkaptak, amit egy római amfiteátrumban el lehet képzelni: gladiátorharcokat, állatviadalokat, talán még tengeri csatákat is (igen, volt, hogy elárasztották az arénát vízzel, hogy hajós csatákat imitáljanak).
Aztán jött az idő vasfoga, meg néhány földrengés és egy bizonyos Etna nevű vulkán, ami nem igazán kímélte az építményt. A középkorban pedig, ahogy az lenni szokott, a köveket szépen elhordták házak építéséhez és ráépítettek egy negyedet. Így történhetett meg, hogy az egykori gigantikus arénából ma már csak egy kisebb, félig föld alá süllyedt rész maradt látható.

Hogyan látogatható a Cataniai Amfiteátrum?
Bár a rómaiak által megálmodott aréna nagy része eltűnt, a megmaradt részeket meg lehet nézni, és ha kicsit hagyod, hogy a képzeleted dolgozzon, el tudod képzelni, milyen lehetett ez az egész fénykorában. Az amfiteátrum a Piazza Stesicoro téren található, és ingyenesen látogatható.
Ha szereted a rejtett kincseket, érdemes körbenézni a föld alatti részeknél is – a modern épületek mögött megbúvó kőívek, az ókori falmaradványok egy kicsit olyan hangulatot árasztanak, mintha időutazó lennél.

Mi van a közelben?
Mivel Catania belvárosában vagyunk, innen pár perc sétával több ikonikus helyet is elérhetsz:
- Piazza del Duomo – Catania főtere, ahol az elefántos kút (La Fontana dell’Elefante) és a Szent Ágota-katedrális vár.
- Via Etnea – A város legfontosabb utcája, tele boltokkal, kávézókkal és egy csodás kilátással az Etnára.
- Castello Ursino – Egy középkori erőd, amit II. Frigyes építtetett. Ma múzeum, és szuper kilátás nyílik innen a városra.
Hol érdemes megszállni a közelben?
Ha szeretnél a város közepén maradni, ahol a történelem minden sarkon előbukkan, ezek a helyek biztosan tetszeni fognak:
- Habitat Boutique Hotel – Modern és elegáns, egy kis design-csavar is van benne, ráadásul fantasztikus reggelit adnak.
- Palace Catania | UNA Esperienze – Egy tetőterasz, ahonnan egy pohár borral a kezedben nézheted az Etnát? Igen!
- Liberty Hotel – Egy szecessziós villa szívében, ahol úgy érezheted magad, mintha egy régi film díszletei között aludnál.
Mit csinálj még?
Ha már bejártad a cataniai amfiteátrum környékét, itt van három szuper program, amit érdemes kipróbálni:
- Etna kirándulás – Egy profi vezetővel felfedezheted Európa legmagasabb és legaktívabb vulkánját, miközben a lávával borított tájakat nézed.
- Szirakúza és Ortigia – Egy rövid utazás után eljuthatsz az egyik legszebb szicíliai városba, ahol az ókori görög és római emlékek egymást érik.
- Taormina kirándulás – Meseszép városka, egy lenyűgöző görög színházzal és elképesztő kilátással a tengerre

Milyen lesz az idő?
CATANIA IdőjárásaMikor érdemes Szicíliába utazni?
Ha Szicíliába tervezel utazni, érdemes jól megválasztani az időpontot, mert az élményeket nagyban befolyásolja az időjárás és a turisták száma. A tavaszi (április-május) és az őszi hónapok (szeptember-október) különösen ideálisak: ilyenkor kellemesen meleg az idő, a táj zöld és virágzó, és még nincsenek tömegek, mint a nyári főszezonban. Nyáron ugyan csábító a strandolás, de a forróság és a zsúfoltság sokak számára megnehezítheti az utazást. Ha részletesebben is érdekel, mikor a legjobb Szicíliába látogatni, nézd meg ezt az oldalt: Mikor érdemes Szicíliába utazni?