Amikor elindultunk, Budapesten szakadt az eső, és bőrig áztunk, mire a reptér bejáratához értünk. Bariban viszont verőfényes napsütés és pálmafák fogadtak minket. Bari (ejtsd: Bári) rögtön rabul ejtette a szívemet, és éreztem, hogy ide még sokszor vissza fogunk térni. Így is lett. Bari látnivalói emlékezetesek – bár nem mindegyikük kézzelfogható. De mégis, mit érdemes Bariban megnézni és kipróbálni?

Hogyan juthatsz be Bariba a reptérről?
Ha nem foglalsz transzfert, és nem a világörökségi Matera vagy Alberobello a célod, hanem Bari óvárosa, akkor a legegyszerűbb – és talán a leggyorsabb – módja a bejutásnak a vonat. A reptérről induló Ferrovie del Nord Barese vonatok mindössze 20 perc alatt elérik Bari központi pályaudvarát (Bari Centrale), ahonnan könnyedén besétálhatsz az óvárosba.
A jegyek automatából és pénztárból is megvásárolhatók, de érdemes figyelni a jegyérvényesítésre – az olasz vonatokon mindig érvényesíteni kell az utazás megkezdése előtt, de minden fontos információt összegyűjtöttem erről, és sok képet is tettem a posztba: Bari repülőtérről Bariba.

Kihagyhatatlan élmények Bariban és környékén
Te is szereted az olasz ételeket, ugye? Ha igen, ne hagyd ki ezt a Street Food túrát Bariban! Egy séta az óvárosban, ahol megkóstolhatod a helyi finomságokat – panzerotti, sgagliozze, focaccia barese – miközben bepillantást nyersz a város autentikus hangulatába.
Ha szereted az emlékezetes élményeket, ez a hajós program biztosan tetszeni fog! Barihoz közel található Polignano a Mare, amely híres a meredek sziklákra épült városkájáról és a kristálytiszta vízéről. Az egyik legjobb módja, hogy megnézd a tengerparti barlangokat és rejtett öblöket, egy motorcsónakos városnézés egy pohár prosecco társaságában– igazi dolce vita élmény!
Ha pedig valami IGAZÁN különlegesre vágysz, akkor hőlégballonról is megcsodálhatod a türkizkék tengert és a gyönyörű olasz kisvárosokat. Képzeld el, ahogy a napfelkelte fényében lebegsz a Puglia felett, és alattad elterülnek a végtelen olajfaligetek, fehérre meszelt városkák és a csillogó tenger. Egy felejthetetlen élmény!

Szállások Bariban – Mindenképp olvasd el!
2025-ben fokozottan érvényes, hogy foglalj előre mert mostanában nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Ha tengerpartos napokat szeretnél eltölteni Bariban, egy tengerre néző lakásban, ezt ajánlom. A tulajdonosa, Antonella, nagyon kedves.
Tengerparti vakáció? Lakj egy hajón! Ezt még nem próbáltuk ki, de bakancslistás nálunk és remélem, hamarosan be tudok róla számolni.
Bari látnivalói – Mit nézzünk meg és mit próbáljunk ki Bariban?
Bari óvárosa – a dél-olasz életérzés
Ha csak egy rövid sétára van időd Bariban, ne is gondolkodj – irány az óváros, Bari Vecchia!
Én először egy forró nyári délután tévedtem be ebbe a girbegurba utcákból álló kis labirintusba, és azonnal magával ragadott a hely hangulata. Mintha megállt volna az idő. Az árnyékos utcácskákban az élet lassan csordogál: az idősek az ajtóban üldögélve beszélgetnek, a gyerekek az utcán játszanak, a háziasszonyok pedig friss tésztát sodornak az asztaloknál. Senki sem siet sehova. Miért is tennék? A forró délutánok itt nem a rohanásról szólnak, hanem a nyugodt pillanatokról, a társasági életről, a tradíciókról.
A legjobban azt szeretem Bari Vecchiában, hogy minden annyira közvetlen és őszinte. Ha nyitva marad egy ajtó, akár egy picit bepillanthatsz az apró otthonokba – egy konyhába, ahol épp fő az ebéd, egy nappaliba, ahol a család együtt üldögél, vagy egy apró udvarba, ahol színes ruhák száradnak a napon. Olaszos, zajos, élettel teli – és mégis olyan békés.

A szűk utcák között sétálva könnyen rábukkanhatsz a város lelkére: a San Nicola-bazilikára, amelyet a Mikulásként ismert Szent Miklós ereklyéi miatt zarándokok ezrei keresnek fel, vagy a hangulatos kis terekre, ahol helyiek kávéznak és nevetgélnek.
Ha egyszer elkap ennek a helynek a varázsa, garantáltan visszavágysz majd!
Mostanában igyekeznek a turisták igényeit is kielégíteni, így Bari Vecchiában már azt is megtanulhatod egy helyi nénitől hogyan kell az „orecchiette„, vagyis fülecske tésztázt készíteni.
Ez a tészta kézzel készül, a helyiek ügyes mozdulatokkal gyúrják és a hüvelykujjukkal formálják meg, majd a napon szárítják. Ha látsz ilyet a boltok polcain – vagy akár egy kis ház előtt, ahol nénik árulják – érdemes venned belőle. Otthon elkészítve nemcsak finom lesz, hanem egy kis szelet Pugliát is hazavihetsz magaddal. (Tapasztalat, hogy a legrosszabb „nénis” tészta is ezerszer finomabb a boltinál. – Majd írok róla.)

Egy darabka a már eltűnt korból
Bari óvárosa, Bari Vecchia valóban olyan, mintha visszarepültél volna gyerekkorodba, és újra az utcákon futkározhatnál gondtalanul. A szűk utcák, a gyerekek nevetése, az öregek csendes beszélgetései mind-mind egy másik időbe repítenek.
Mi a legjobb Bari óvárosában? Az aprócska, „titkos” terek, ahol leülhetsz egy kőpadra vagy egy kis kávézó teraszára, nézheted az embereket, hallgathatod a helyiek beszélgetését, vagy egyszerűen csak élvezheted az életet. Itt tényleg meg lehet állni egy pillanatra, elmerülni a pillanat szépségében, és átélni azt az igazi „dolce far niente” érzést. (Olaszul annyit jelent, mint „az édes semmittevés”)



A Szent Miklós Bazilika
Ha Bari óvárosában sétálsz, biztosan meg fogod látni a Basilica di San Nicola-t, amelyet a 12. században építettek, hogy itt őrizzék a szent ereklyéit. Érdekes módon ez a San Nicola nem más, mint az általunk ismert Mikulás vagy Télapó, akinek legendája évszázadok alatt formálódott azzá a kedves, ajándékozó figurává, akit ma ismerünk.
A bazilika állandóan tele van látogatókkal és zarándokokkal, különösen az ortodox keresztény hívekkel, akik számára Szent Miklós kiemelten fontos szent. Bent tömény füstölőillat lengi be a teret – erre érdemes felkészülni, ha érzékeny vagy az erős illatokra.
Építészeti érdekességként kevesen veszik észre, hogy a templom fa mennyezete aranyozott, mivel a legtöbben lefelé vagy az ikonikus márványoszlopokra figyelnek. Ha belépsz, ne felejts el felfelé is nézni!
A templomba ingyenes a belépés, de ha a kincstárat is meg szeretnéd nézni, azért már fizetni kell. Érdemes benézni, mert különleges egyházi relikviákat és történelmi kincseket őriznek itt, de ha épp mise van, az a legérdekesebb!
Hol található? Largo Abate Elia, Bari.
Weboldala: Basilica San Nicola
📌 Tipp:
A bazilika közelében van egy jó szállás, szép is és jó is, igaz, nem a létező legolcsóbb a városban. A neve Casa Almika Soprano.

Bari vára – Castello Normanno-Svevo
Ha Bari óvárosában sétáltok, a kikötő közelében találjátok a Castello Normanno-Svevo-t, vagyis a normann–sváb várat, amelyet a 12. században építettek.
A várat eredetileg három oldalról vizesárok vette körül, míg a negyedik oldalát az Adriai-tenger határolta. Az itáliai bizánci háború során lerombolták, de körülbelül száz évvel később újjáépítették, és hosszú időn keresztül Bari városának védelmét szolgálta.
Ha belülről is szeretnétek megnézni, a belépődíj felnőtteknek 6 euró, de érdemes előre ellenőrizni a jegyek elérhetőségét és a látogatási időket. Fontos tudni, hogy a vár hétfőnként zárva van.
Bővebben itt: Svevo vár jegyek és nyitvatartási idők.

A világítótorony (Faro di Santa Cataldo)
Bari egyik ikonikus látványossága a Santa Cataldo világítótorony, amely 66 méteres magasságával Olaszország egyik legmagasabb világítótornya. 1869 óta működik folyamatosan, és bár ma már távolból, a kikötőmester irányításával működik, még mindig kulcsszerepet játszik a hajózás biztonságában.
Ha tehetitek, érdemes belülről is megnézni, hiszen egy ilyen működő ipari műemlék igazán különleges élményt nyújt. Időnként szervezett idegenvezetések is indulnak, így érdemes előre érdeklődni a látogatási lehetőségekről. Ha épp nincs nyitva, akkor is megéri kívülről megcsodálni, mert a kikötő környékéről lenyűgöző látványt nyújt a tengerparti panorámával együtt.

Lungomare – a tengerparti sétány Bariban
Szerintem te is szeretsz a tengerparton sétálni, és ha Bariban vagy, ne hagyd ki a Lungomare-t! Ez a több kilométeres tengerparti útvonal a város egyik legszebb része, ahol végigsétálva megcsodálhatod az Adria panorámáját, a lámpaoszlopokkal és padokkal szegélyezett útszakaszt és közben hallgathatod a hullámok hangját.
A Lungomare di Bari két fontos pont között húzódik: Északon a Santa Cataldo világítótorony közelében kezdődik, Déli irányban pedig a népszerű strandhoz, a Pane e Pomodoro-hoz vezet.
Ha szereted a nyugodt sétákat és a hangulatos naplementéket, akkor este érdemes erre jönni, mert ilyenkor a lemenő nap fénye csodás színekkel festi meg a tengert és a város sziluettjét.
Napközben, főleg nyáron, a Pane e Pomodoro strand felé vezető szakasz különösen pezsgő, itt sokan futnak, bicikliznek vagy csak élvezik a tenger közelségét. Ha pedig inkább egy romantikus vagy nyugodt sétára vágysz, a késő délutáni órák és a naplemente környéke a legjobb időpont erre.
Palazzo Fizzarotti (olyan szép, mint a neve!)
Ez a történelmi palota igazi kuriózum Bariban, és a legtöbb olasz palotához hasonlóan a mai napig lakott épület. Ez azt jelenti, hogy csak meghatározott időpontokban látogatható, és előzetes bejelentkezés szükséges a belépéshez.
A Palazzo Fizzarotti az 1800-as évek végén épült, és neogótikus-velencei stílusa azonnal megragadja a tekintetet. A homlokzat díszítései, a faragott erkélyek és a belső terek lenyűgöző freskói miatt egyik legszebb palotája a városnak. Az enteriőr különleges részletei – az arabeszk mintázatok, aranyozott mennyezetek és üvegmozaikok – egyedi hangulatot adnak az épületnek.
Ha nem jártál még történelmi magánkastélyban, akkor feltétlenül érdemes bejönnöd, és eljátszanod a gondolattal: Mi lenne, ha neked is lenne egy ilyen palotád? Hogyan élnél benne? Mivel töltenéd a napjaidat a hatalmas terek és díszes termek között?
Ha épp nem tudtok bemenni, akkor is érdemes kívülről megnézni, mert a homlokzat részletei önmagukban is lenyűgözőek, és remek fotótéma!
Cím: Corso Vittorio Emanuele II, 193
Látogatási információk: Itt találod a részleteket a vezetett túrákról és időpontokról.


Palazzo Mincuzzi – Bari látnivalói közül egy szép darab
Bari látnivalói közül ez az egyik legszebb épület, ráadásul a város szívében található a sétálóutcán, így szinte biztos, hogy látni fogod, ha a nyüzsgő belvárosban sétálsz. A Via Sparano da Bari-n álló Palazzo Mincuzzi egy elegáns kereskedőház, amely több mint száz évvel ezelőtt épült azzal a céllal, hogy boltok működjenek benne. Ma is egy nagy Benetton üzlet kapott helyet az alsó szinten, így ha épp shoppingolni támad kedved, az épület belső tereit is megcsodálhatod.
A Palazzo Mincuzzi már kívülről is lenyűgöző. A díszes homlokzat, a szecessziós stílusú részletek, az impozáns erkélyek és az elegáns kupolás tetőszerkezet miatt könnyű észrevenni. De az igazi meglepetés belül vár: a mennyezeti díszítések és az elegáns tér egyszerűen magával ragadó. Még ha nem is vásárolsz semmit, érdemes egy pillanatra megállni és belépni, csak hogy érezd az épület régi idők eleganciáját.
A Benetton név valószínűleg ismerős, de azt tudtad, hogy a márka mögött álló család hatalmas befolyással bír Olaszországban? Nemcsak egy világszerte 5000 üzletből álló divatbirodalmat építettek ki, hanem az olasz autópályák kétharmadát is az ő cégük üzemelteti. Emellett az autópályák melletti híres Autogrill éttermek 60%-a is a Benetton család kezében van.
Ha Bariban jársz, a Palazzo Mincuzzi kihagyhatatlan. Nemcsak a belváros egyik legszebb épülete, hanem egy darabka olasz történelem is.
Tengerpartok Bari környékén
Pane e Pomodoro strand
A Pane e Pomodoro part Bari legnépszerűbb tengerpartja. Magyarul a neve kenyér és paradicsom part. Írtam már egy sokkal bővebbet Barihoz közel lévő tengerpartokról, itt olvashatod el. Ha jó szállást keresel, ezt ajánlom mert pont ezen a parton van és szuper a kilátása. De jó is a tenger hangját hallani éjszaka és az erkélyről figyelni a hullámokat! 😍
Erre a tengerpartra akár ki is sétálhatsz Bari óvárosából a Lungomarén.
Torre Quetta – Bari tengerparti lazulós helye
Torre Quetta Bari belvárosától kb. 3 km-re délre található, a Lungomare Perotti mentén. Nem homokos, hanem kavicsos part, de a kristálytiszta víz kárpótol és ha szeretsz bulizni, ez a te helyed. Foglalj szállást is a közelnen, ez megkönnyíti a dolgodat!
Aperitivo egyenesen a tengerparton? Igen! A part menti bárokban egy pohár Primitivo bor vagy egy jó koktél mellé helyi harapnivalókat kapsz, miközben nézed a naplementét.
Sportos vagy? Futás, jóga, strandröpi – itt mindenki talál magának valamit. Este pedig jöhet a lazulás egy beach clubban, DJ-vel és élőzenével.
Ha egy igazán kellemes, naplementés hangulatra vágysz, Torre Quetta a te helyed!
Lido San Francesco – Bari homokos strandja
Bari partvidéke nem éppen a klasszikus, finomhomokos strandjairól híres, de van egy hely, ahol az aranyszínű homok és a lassan mélyülő a tenger: ez Lido San Francesco. Ez a tipikus olasz tengerpartos, millió napernyúsoros, nyüzsgő, hangos és általában zsúfolt tengerpart. Olyasmi, mint Lido di Jesolo.
Előnye, hogy ez is közel van a belvároshoz, busz is kihpoz ide (pl. 22-es 53-as, 27-es körülbelül 20-25 perc alatt. Vannak bérelhető napágyak és napernyők, zuhanyzók és öltözők, bár és étterem, ahol helyi finomságokat kóstolhatsz de játszótér és sportpályák is vannak.
Látnivalók Bari környékén
Bari környékén rengeteg szép és érdekes helyet találsz és szinte minden faluban érezheted az időtlenséget, amikor reggel beugranak az emberek egy cappuccino-t megint (szigorúan csak a pultnál, állva) vagy amikor hétvégenként hosszasan beszélgetnek egymással vagy amikor este, napnyugta környékén megtelnek a terek emberekkel, a gyerekek játszanak, az idősebbek meg beszélgetnek. Puglia.
Az alábbi lista nem fontossági sorrendben van, hanem ahogy eszembe jutnak azok a helyek, ahova én most nagyon szívesen visszamennék, akár azonnal is. 🙂 Szeretem Olaszország déli részét!

Polignano a Mare
Amikor 15 évvel ezelőtt először jártam erre, akkor még nem volt ennyi turista és a város is egy sokkal nyugisabb arcát mutatta. Mára Polignano a Mare öble világhírű és ezért turisták milliói keresik fel.
Polignano a Mare (csakúgy, mint Monopoli) Bari városából könnyen elérhető tömegközlekedéssel is, fél óra alatt ott vagy vonattal is.
Mit érdemes megnézni Polignano a Mare kis ékszerdobozában?
Ha teszel egy sétát az óvárosban nem fogsz unatkozni és legyen hely a telefonodban is a képeknek. Lesz mit fotózni!
Giovinazzo – közel Bari repülőteréhez
Giovinazzo egy bájos kisváros Baritól északra, az Adria partján, amelyet még a rómaiak alapítottak. Ha ellátogatsz ide, egy hangulatos halászkikötőt találsz, régi palotákkal és szűk, macskaköves utcákkal, ahol a történelem szinte tapintható. A város leghíresebb emléke Traianus császár boltíve, amely a római idők emlékét őrzi.
Bár Giovinazzo nem bővelkedik világhírű látnivalókban, az igazi varázsa a hangulatában rejlik. Érdemes egy kávét vagy egy aperitivót elkortyolni az egyik tengerparti bárban, végigsétálni a festői kikötőben, és figyelni a halászokat, ahogy a napi fogásukat rendezgetik. Ha pedig szereted a nyugodt, autentikus dél-olasz városokat, akkor Giovinazzo egy tökéletes kis kitérő Bari nyüzsgése után vagy helyett és érdemesebb itt nézned szállást.

Alberobello – „Töprfalva”
Alberobello már rég nem titkos hely, sőt, Puglia egyik legismertebb és legfotogénebb városa, ahol szinte lehetetlen úgy végigsétálni, hogy ne csattogjanak körülötted a kamerák. De miért lett ez a kis dél-olasz település ennyire híres? Hát a trullók miatt – azok az aranyos, kúp alakú házikók, amelyek úgy néznek ki, mintha egy mesefilm díszletébe csöppentél volna.
Pedig ezek a házak nem holmi dizájnőrület vagy kreatív építész fantáziájának szüleményei, hanem a szegénység és a kényszer szülöttei. A helyiek anno úgy építették őket, hogy ha jön az adószedő, gyorsan szét lehessen kapni a házat, és így senkinek se kelljen adót fizetnie. (Nem mondom, elég kreatív módszer, bár kicsit macerás lehetett mindig újraépíteni a nappalit.) Ma viszont, ha valakinek van egy trullója, és kiadja turistáknak, simán élhet belőle, mint egy kis pugliai földesúr.
Ha igazán különleges élményre vágysz, aludj egy ilyen „törpházban„! Az apró ablakokon épp csak beszüremlik a fény, a vastag kőfalak nyáron kellemesen hűvösek, és garantáltan úgy érzed majd magad, mintha egy másik világba csöppentél volna. Én imádok ilyenben aludni. Egyszerűen nincs ennél hangulatosabb szállás.
De Alberobello nem csak arról szól, hogy „na, megvolt, láttuk, mehetünk tovább”. Ez egy igazi kis meseváros, ahol jólesik csak úgy bolyongani az utcákon, nézni a trullók kúpjait, amik néha mintha összesúgnának feletted, és elveszni a helyi boltok kézzel festett miniatűr trullói között (amiket persze képtelenség nem hazavinni). Ha pedig megéheztél, itt készítik az egyik legfinomabb burratát, amit valaha kóstoltál – krémes, lágy, tökéletes.
Bővebben Alberobello csodáiról itt írok.


Ostuni, a fehér város
Valamiért úgy terjedt el, hogy Ostuni a „fehér város”, pedig ha őszinték akarunk lenni, a környék többi települése sem éppen színkavalkád – mindenhol ugyanazok a hófehérre meszelt házak sorakoznak, amik a napsütésben szinte vakítanak. Ettől függetlenül Ostuni óvárosa tényleg különleges, és ha egyszer itt sétálsz, garantáltan beleszeretsz az összekapaszkodó házacskákba, a szűk sikátorokba és a kőlépcsőkbe, amik néha úgy tűnnek, mintha sehova se vezetnének.
Az óváros terein zajlik az élet, itt találod az éttermeket, bárokat és teraszos kiülős helyeket – máshol erre egyszerűen nincs hely. Ha ennél is hangulatosabb élményt keresel, érdemes felmenni a várfalra, onnan ugyanis szép a kilátás az Adria kékjére. Ez az én kedvenc helyem Ostuniban: végigsétálni a várfalon, nézni a messzeségbe, és közben úgy érezni, mintha kicsit megállt volna az idő.
És ha már Ostuniban jársz, miért is szállnál meg egy teljesen hétköznapi helyen? Itt egészen elképesztő szállásokat találni – 2-300 éves kőházakat, amiket úgy alakítottak át, hogy kívülről ugyanaz a letisztult, régi hangulat maradjon, belül viszont medence vagy jakuzzi várjon. Mivel nagy a verseny, a szállások ára is meglepően baráti, szóval ha valahol megéri egy kis luxust beiktatni, akkor itt biztosan. Ostuni nemcsak fehér, hanem egyszerűen varázslatos!

Monopoli
Nem, semmi köze a híres játéknak ehhez a Baritól 40 kilométerre lévő kisvárosnak. Viszont Monopoli látnivalói annyira különlegesek, hogy kár kihagyni, ha erre jártok. Itt írok sokkal bővebben Monopoliról.
Kedvenc részem a még ma is használatban lévő halászkikötő, ahol a házak határolják a tengert, és ahol a kellemes homokos parton be lehet menni a tengerbe és úszni egy kellemeset. Ne felejtsd el, hogy ezen a részen még novemberben is simán kellemes a víz hőmérséklete, én nem szoktam fázni.
Ha különleges gasztronómiai élményekre vágysz, akkor érdemes befizetned erre.
Nem, semmi köze a híres játéknak ehhez a Baritól 40 kilométerre fekvő kisvároshoz, de Monopoli tényleg annyira különleges, hogy hiba lenne kihagyni, ha erre jársz. Egy igazi kis ékszerdoboz az Adria partján, ahol az óváros, a kikötő és a strandok tökéletes harmóniában találkoznak. Ha kíváncsi vagy rá, itt írok róla bővebben.
Az én kedvenc részem a halászkikötő, amely ma is működik, és ahol a házak szinte közvetlenül a víz széléig érnek. Innen pár lépésre pedig ott a homokos part, ahol bármikor megmártózhatsz a tengerben. És ha azt hiszed, hogy ez csak nyáron élvezhető, tévedsz – novemberben is simán kellemes a víz, én ilyenkor is gond nélkül úszom egy jót.
Ha pedig szereted az igazi, autentikus gasztronómiai élményeket, akkor Monopoliban bőven találsz lehetőséget arra, hogy valami különlegeset kóstolj. Érdemes befizetni egy helyi kóstolóprogramra vagy egy kellemes hajókázásra. Monopoli egyszerre meghitt és pezsgő, csendes és vibráló – pont olyan, amilyen egy tökéletes tengerparti város kell, hogy legyen.
Mivel az egyik kedvenc városom, elég gyakran megfordulok itt, utoljára itt laktam, képeket is mutatok róla.

Mennyi időt szánj Barira?
1-2 nap Bariban vagy Bari környékén
Ha Bari látnivalói és Bari környéke is érdekel, és egy hosszú hétvégét töltesz itt, akkor maga a város felfedezése néhány óra alatt is belefér. Egy 3-4 órás séta alatt megcsodálhatod Bari legfontosabb látnivalóit, barangolhatsz az óváros hangulatos utcáin, és magadba szívhatod a helyi életérzést. Ha egy kellemes ebédet is betervezel, érdemes plusz egy órát rászánni, hogy nyugodtan élvezhesd a pugliai ízeket.
Hosszú hétvége Bari környékén
Ha egy rövid, de tartalmas programban gondolkodsz, akkor a klasszikus Bari – Polignano a Mare – Monopoli – Ostuni útvonal tökéletes választás. Egy hosszú hétvége alatt könnyedén bejárható, akár tömegközlekedéssel is, így a régió legszebb helyeit kényelmes tempóban fedezheted fel Bari látnivalói mellett.
Egy hét vagy több Bari környékén
Ennyi idő alatt már az egész félszigetet be tudod járni és akár még egy kellemes strandolás is beleférhet. Erről külön fogok írni majd egy posztot.
Bari közlekedése – Bari látnivalói környékén
Ha a repülőtérről szeretnél Bari belvárosába eljutni, több lehetőség közül választhatsz a taxi mellett.
Vonat: A reptéren jól kitáblázott útvonal vezet a vasútállomásra, így könnyen megtalálod. A menetjegy 2025-ben 5,3 euróba kerül egy irányba, és a pontos menetrendet itt is meg tudod nézni. Sokkal bővebben, fotókkal itt mesélek a bejutásról Bariba.
Busz: Bár a busz valamivel hosszabb menetidőt jelent, cserébe többet látsz a városból útközben. A 16-os buszt keresd, amelynek megállója a kijárattól balra található (ha időközben nem helyezték át). A menetrend, megállók és egyéb információk a helyi tömegközlekedési társaság honlapján érhetők el.
Közlekedés a városon belül, Bari látnivalói közelében
Ha csak simán turistáskodsz és nem a világ végén foglaltál szállást, akkor szerintem nincs szükséged buszozásra a városon belül, Bari látnivalói simán gyalog is felkereshetőek, az óváros bejárása gyalog a legjobb.
Bariban a nagy tömegközlekedési csomópont a vasútállomás előtt van (Bari Centrale). Általában jó sok ember szokott ott megfordulni.
Mit vegyél ha Bariban jársz?
Tésztát!
Ez nem is kérdés, ha az olasz pasta őshazájában jársz. Ez amolyan Bari látnivalói gasztro verzióban 🙂
Az itteni híres tészta a fülecske tészta. Ilyet mindenképpen vegyél, vagy ha van helyed, akár friss tésztát is vehetsz az indulás előtt. A Pastificio feliratot keresd a házakon, de ha van időd, akkor érdemes a már több, mint 40 éve működő Pasitficio Ancora-t felkeresni a Giulio Petroni 53/B -ben. Itt a weboldaluk.
Bort!
Bort is érdemes venned, ha szereted az olasz borokat, az olasz Puglia az ország egyik legjelentősebb bortermelő régiója.
Sokkal bővebben itt írtam arról, mit érdemes venned, ha Bariban jársz.

Biztonságos Bari? Bari látnivalói környékén
Velünk eddig semmi negatív nem történt amikor Bariban jártunk, de ez nem azt jelenti, hogy itt szentek laknak mert a sikátorokban előfordulhatnak lopások. Csakúgy, mint bárhol máshol a világon, itt is vigyázz az értékeidre!
A dátum, amikor egyszer Bariban kell lenned!
Május 6 és 8 között van a San Nicola di Bari ünnepe, (amiről egy videót itt nézhetsz meg ) ezt körmenettel, kirakodóvásárral, hatalmas tűzijátékkal ünneplik, ha szerencsés vagy és pont itt leszel, akkor ez egy szuper, amolyan „Bari látnivalói”.
December 6-án is van nagy egy nagyobb esemény 🙂 főleg hajnalban, ez a Notte magica di San Nicola.

Mikor menj Bariba ha Bari látnivalói érdekelnek
Általában egész évben sokkal jobb az idő itt, mint Magyarországon: a tavasz korábban kezdődik és a tél (ami itt a tenger közelsége miatt soha nem olyan hideg és hosszú) később köszönt be. Novemberben még tök jó idő szokott lenni, napozhatsz órák hosszat a már kiürült tengerpartokon. (Nekem ilyenkor a kedvencem a régió.)
DE! Puglia az olaszok egyik kedvenc tengerparti nyaralóhelye, az olasz szabadságolási időszakban nagyon zsúfolt tud lenni, mert a félsziget belsejében lévő nagyvárosok lakói (Róma, Firenze, stb.) lakói ide özönlenek. Július vége, augusztus a legzsúfoltabb hónapok.
Kiegészítésként muszáj leírnom, hogy Olaszország déli részén a klímaváltozás hatására nyáron már nem ritka a 40-45 fok fölötti hőmérséklet, ami elviselhető, ha az ember nem megy ki a szállásáról. Tengerparton ilyenkor még az is szénné tud égni percek alatt, aki alaposan be van kenve, de különben meg az vele a probléma, hogy ez a hőmérséklet már egészségtelen, mivel a tested nem tudja hűteni magát. Szóval jól gondold meg a legmelegebb hónapokat errefelé. Előfordult már ez a meleg júniusban, júliusban és augusztusban is, ezért gondolják úgy a tapasztaltabb utazók, hogy a nagy nyári melegben inkább az északi országok lesznek a befutók, télen pedig a mediterrán országok.
Negatívumok
A föntiek elolvasása után nehogy azt hidd, hogy Bari a megtestesült földi Paradicsom, mert nem az! Néhol rettenetesen lepukkant, de pont ez adja a hely báját.
Bariban is nagy a munkanélküliség, különösen most a nagy pandémia után elég kilátástalan a helyzet. Ne felejtsd el, hogy Olaszországban sokkal szigorúbban vették a korlátozásokat és a lezárások miatt rengetegen veszítették el a munkájukat.
Barinak, mint minden nagyvárosnak vannak az átlagnál is lepukkantabb részei és ezeknek felvirágoztatása nem tudni, hogy valaha lehetséges lesz-e.
Emlékeztek arra, hogy föciből azt tanultuk ékes példaként az észak és dél gazdaságáról, hogy a dél az általában szegényebb és erre Olaszországot hozták föl? Nos, ez mára sem változott, de talán pont ezért találjuk Pugliában Olaszország egyik legérdekesebb régióját.

A hamisítatlan dél-olasz hangulat, amikor a tikkasztó hőségben megáll az élet, az emberek eltűnnek az utcáról és az élet csak este tér vissza. A hangulatos utcácskák és a fölöttük kiteregetett ruhák látványa, az isteni pugliai (ejtsd: pujja) ételek íze, a zamatos paradicsom és az al dente tészta, és a perzselő nap elől rejteket nyújtó keskeny utcák. Ez Bari.
Az oldalon főleg saját fotók szerepelnek.
Nem saját fotók: Josefina Di Battista – Unsplash, Roberto Giuseppe Arruffati – Pixabay, Erika Rigoni – Pixabay
25 gondolatokat “Bari látnivalói: A legfontosabb látnivalók egy helyen!”