Mennyibe kerül valójában egy olasz nyaralás? – A rejtett költségek

Mennyibe kerül valójában egy olasz nyaralás?

Képzeld el: megvan a repjegy, a szállás, még az új szalmakalapod is készen áll. Már látod magad, ahogy boldogan caplatod végig a római macskaköveket, gelatóval a kezedben, miközben a háttérben halk mandolin szól. De aztán megérkezel, és valami furcsa történik: a pénztárcád napról napra karcsúbb lesz, pedig még csak kétszer ettél tésztát, egyszer kávéztál, és még egy hűtőmágnest se vettél a nagymamádnak. Mi történt? Hát a rejtett költségek! Ezek úgy jönnek elő, mint szúnyogok egy nyári estén: váratlanul, sűrűn, és gyakran viszkető következményekkel. Szóval, mennyibe kerül valójában egy olasz nyaralás?

Coperto

Vegyük például a híres-neves copertót. Ez nem valami olasz szósz, hanem a terítékdíj, amit akkor is kifizetsz, ha csak egy pohár vizet rendelsz és szigorúan nézed a pincért. 2-3 euró fejenként, és ez csak a belépőd a vacsorához – a kenyérért, amit esetleg nem is kértél, külön nem fognak elnézést kérni.

Szervizdíj?

És ha már ott vagy, ne lepődj meg, ha a számlán még egy „servizio” is szerepel – 10-15% szervizdíj, különösen csoportos étkezésnél vagy frekventált turistahelyeken. A legszebb az egészben, hogy a coperto és a servizio egymást nem zárják ki. Olyanok, mint a bolognai szósz és a parmezán: együtt az igazi, csak itt kicsit drágábban.

Adó

Aztán ott van a városi adó – tassa di soggiorno –, amit nem a város szépsége miatt fizetsz, hanem mert megszállsz valahol. Ez általában 3–7 euró/fő/éj, és meglepően gyorsan felkúszik: egy hét Rómában ketten? Máris +100 euró, csak azért, mert aludtál.

Napernyő

Na de menjünk a tengerhez, pihenjünk! Ja, csak ne felejtsd el, hogy egy napernyő és két napozóágy bérlése 20–35 euró/nap. Ha azt hitted, a homokban heverészni ingyen van, nos… Olaszországban a napfény is néha bérletes.

Parkolás

Autóval jössz? Gratulálok, te vagy az optimista turista! Parkolás a belvárosban: 2–4 euró/óra. És ha véletlenül besétálsz (azaz behajtasz) egy ZTL zónába, amiről csak később veszed észre, hogy tiltott, kapsz egy kis meglepit otthon: 80–100 eurós büntetést.

Wc

És akkor jöjjön a legegyszerűbb biológiai szükséglet: a WC. Igen, Olaszországban gyakran fizetős. 1 euró fejenként, ami egy négytagú család esetén egy nap alatt eléri a „két gelato” szintjét. Így lesz a vécézésből költségvetési tétel.

Vonat

Közlekedés? Ha városról városra utazol, a gyorsvonatok (Frecciarossa, Italo) lehetnek 20–80 euró között, irányonként. A lassabb, regionális járatok olcsóbbak, de cserébe néha klíma nélkül szállítanak – ami nyáron külön kaland.

Fagyi, kávé, víz

És végül a kis mindennapi luxusok: fagyi, kávé, víz. Egy gelato 2,50–4 euró. Egy espresso a pultnál még csak 1,30, de ha leülsz vele, máris 3–5. És a víz? Az üveg 1–2 euró, de az asztalnál dupla. Ezek azok az összegek, amik „apróként” tűnnek fel, de egy hét végére már újabb szállásárat tesznek ki.

Belépők

A múzeumi belépők? Amellett, hogy mindenképp vedd neg előre, különben sorakozhatsz órákat, a Colosseum 49 euró, Uffizi 25, Pompeii 25 – és akkor még nem mentél be a templomokba, ahol a „szimbolikus hozzájárulás” 3–8 euró között mozog.

Mennyibe kerül valójában egy olasz nyaralás?

Szóval mennyi is az annyi? Egy kétszemélyes, 7 napos, középkategóriás olasz nyaralás plusz rejtett költségei lazán elérik az 100-200 eurót – csak az „apró” dolgokra. És ez még a fagyis fotónyomtatót sem tartalmazza, amit a sétálóutcában vettél hirtelen felindulásból.

Nem mondom, hogy ne menj – sőt! Csak legyél okos utazó, aki tudja, hogy a legjobb élmények néha tényleg ingyen vannak… de a kenyérért, amit nem kértél, biztosan fizetsz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük