Ha az ember Olaszországba készül nyaralni, a tengerparti ejtőzés szinte kötelező program. Előre elképzeli magát, amint egy homokos parton fekszik, kezében egy jeges limonádéval, és semmi más dolga nincs, csak nézni a hullámokat… A valóság azonban sokszor máshogy alakul – különösen, ha nem vagyunk tisztában az olasz strandélet íratlan (és írott) szabályaival. És hidd el, van belőlük bőven! Ez hát a a strandetikett Olaszországban:
Fizetős strand? Ingyenes strand? Lido? Spiaggia libera? Mi micsoda?
Az első meglepetés akkor érhet, amikor leérsz a partra, és észreveszed, hogy mindenhol egyforma napernyők és napágyak sorakoznak katonás rendben, mintha egy szabadtéri napozókatonai alakulat közepébe csöppentél volna. És a homoknak azon a részén, amit még nem szálltak meg az ombrellone-k (napernyők), már más turisták fekszenek törölközőikkel… De hova lehetne letelepedni?
Lido
Itt jön a kulcsszó: lido. Ez egy szinonimája a stabilimento balneare-nak, vagyis olyan fizetős strand, ahol pénzért cserébe kapsz napágyat, napernyőt, zuhanyzót, mosdót, öltözőt, néha még bárral vagy játszótérrel is kiegészítve. A lido általában jól szervezett, tiszta, biztonságos – de nem olcsó. Egy pár napággyal és egy napernyővel akár 20–40 eurót is elkérhetnek egy napra, sőt, a kiemelt helyeken (pl. Positano, Taormina, Capri) még többet is. Ráadásul az első sorok a tengerparton mindig drágábbak – és hamar elkelnek.
Spiaggia libera
Ha nem szeretnél fizetni, akkor keresned kell egy spiaggia libera-t, vagyis ingyenes strandot. Ezekből is van bőven, de kevesebb szolgáltatással, kevesebb árnyékkal, és sokszor több szeméttel is kell számolni. Viszont ha szeretsz sátorozni hangulatú strandon lenni, saját napernyőt hozni, és megküzdeni a helyért, itt a helyed! A legnépszerűbb spiaggia liberaszakaszokon ugyanis már reggel 8-kor tele van minden. És ez nem túlzás.
A törölköző nem szabad jel!
Egy klasszikus hibát rengeteg turista elkövet: lemegy a strandra, meglát egy üres napágyat a fizetős részen, és ledobja rá a törölközőjét, gondolván: „majd fizetek, ha jön valaki”. Rossz hír: ez nem így működik. A helyek előre le vannak foglalva, és ha ráfekszel egy előre kibérelt napágyra, könnyen lehet, hogy egy kedvesnek nem mondható olasz bácsi vagy mamma fog feletted tornyosulni, karba tett kézzel, és hangosan kérdezi majd:
„Scusi, ma questo è il mio posto!”
És tudod mit? Igaza lesz.
Még az ingyenes strandokon is vannak íratlan szabályok. Például:
– Ne feküdj túl közel másokhoz!
– Ne rázz le homokot másra!
– Ne hangoskodj, hacsak nem vagy 6 éves vagy olasz.
– Ne pöccintsd másokra a cigarettahamut.
– És sose, de tényleg sose használd más napernyőjét engedély nélkül.
Olaszországban még a strand is közösségi tér – tehát ha úgy viselkedsz, mint egy szomszédbarát vendég egy pikniken, már nyert ügyed van.
Étterem a parton? Vagy inkább saját piknik?
A fizetős strandokon gyakran van egy kis bár vagy étterem, ahol ehetsz egy paninót, ihatsz egy kávét vagy aperolt, és közben nézheted a tengert. Viszont ezek az árak nem mindig pénztárcabarátak. Ha szeretnél spórolni, sokan visznek magukkal hűtőtáskát, benne friss gyümölccsel, szendvicsekkel és hideg italokkal – így nemcsak pénzt takarítasz meg, hanem még autentikusabb is az élmény.
FONTOS: a szállást foglald le időben!
Most jön az, amire sokan csak az utolsó pillanatban gondolnak: a szállás.
Ha nyáron, főleg július–augusztusban utazol Olaszországba, és tengerparti helyszínt néztél ki, ne hagyd az utolsó pillanatra a foglalást! A legjobb helyek – közvetlen tengerpart, erkélyes kilátás, reggelivel, parkolóval – már hónapokkal előre elkelnek. Ami megmarad, az vagy drága, vagy kétes minőségű, vagy valahol a domboldalon, 1 órányira a tengertől.
Ráadásul az árak nem szoktak csökkenni – az olasz tengerparton a szállások nem akcióznak augusztusra. Éppen ellenkezőleg: emelik az árakat, mivel biztosak benne, hogy úgyis jön valaki.
Szóval ha már most tudod, mikor és hova mennél, kattints ide, és nézd meg a lehetőségeket. Ez a link ráadásul a blogomat támogatja – ha itt foglalsz, azzal nekem is segítesz. Köszi előre is!
Végezetül: élvezd a dolce vitát!
Strandolni Olaszországban csodálatos dolog – de még jobb, ha kicsit felkészült vagy. Akár a napernyős rendet választod egy lido-ban, akár a szabadságot egy spiaggia libera-n, egy kis mosollyal, rugalmassággal és tisztelettel minden sokkal simábban megy. És ha valaki rád szól, hogy „Ez itt az én helyem!” – legalább már tudni fogod, miről beszél.
Buon viaggio e buon bagno!