Ha Catania központjában sétálsz, könnyen elmehetsz a Teatro Romano mellett anélkül, hogy észrevennéd. Nem viccelek! Ez az ókori színház ugyanis elég jól elbújt a modernebb épületek közé, mintha szégyenlős lenne. Pedig semmi oka rá, hiszen több mint 2000 éves történelem van a háta mögött – vagy inkább az alatta álló bazaltkő ülésekben.
Egy kis történelem – avagy régen minden jobb volt?
A Teatro Romano a Kr. u. 2. században épült, amikor Catania még római kézben volt, és a szórakozás nem Netflix-előfizetésből, hanem élőben nézhető drámákból és komédiákból állt. Persze a rómaiak szerettek nagyban gondolkodni: a színház mintegy 7000 nézőt tudott befogadni! (Ma már elég szűkösen férnének el ennyien, de régen valószínűleg kisebb helyen is elfértek az emberek.)
A színház különlegessége, hogy az Etna lávájából épült – igen, Catania ikonikus vulkánja ebben is szerepet játszott. De nem csak a vulkáni kőzet adja az érdekességét: a rómaiak egy még régebbi görög színház alapjaira építették rá. Ha már ott volt egy jó kis helyszín, miért ne használjuk ki?
A nagy eltűnés és visszatérés
A színház hosszú évszázadokon keresztül eltűnt a város forgatagában – szó szerint! Az emberek szépen ráköltöztek, házakat építettek a romokra, mintha semmi sem történt volna. A 19. században aztán jött a nagy felfedezés, és a régészek szó szerint kipakolták a házakat, hogy újra napvilágra kerüljenek az ókori romok. Persze ez nem ment egyik napról a másikra, és ma is látszik, hogy a modern város és az ókor egy furcsa egyveleget alkot ezen a helyen.
Mit láthatsz ma?
Ha ellátogatsz ide, az első dolog, ami feltűnik, az a félkör alakú kőpadok, amelyeken egykor római polgárok figyelték az előadásokat (vagy épp pletykáltak a szomszédjukkal). A színpadot egykor nagy díszletek és oszlopok díszítették, és még ma is elképzelheted, milyen lehetett egy igazi ókori dráma itt.
Érdekesség, hogy a színház mellett található egy kisebb Odeon is – ez egy mini verziója a nagy színháznak, amit valószínűleg próbahelyszínként vagy kisebb zenei előadásokhoz használtak.
Miért érdemes meglátogatni?
- Ha szereted az ókori római emlékeket, itt garantáltan jól fogod érezni magad.
- Ha inkább az instagramozás a cél, akkor a bazaltkő ülések és az ódon romok tökéletes hátteret biztosítanak egy időutazós poszthoz.
- Ha csak egy kis nyugalmat keresel a városi forgatagban, itt egy kicsit lelassulhat az idő – legalábbis addig, amíg nem kezded el elképzelni, milyen lenne itt egy Netflix-sorozatot forgatni.
Hasznos infók
- Nyitvatartás: Általában reggeltől este 7-ig látogatható, de érdemes előre megnézni, mert változhat.
- Belépő: 6 euróért be lehet jutni, és teljesen megéri.
- Elhelyezkedés: A Via Vittorio Emanuele II és a Via Teatro Greco találkozásánál, Via Vittorio Emanuele II, 266, 95124 Catania CT
Ha Catania központjában jársz, ne hagyd ki ezt az eldugott, mégis történelmileg gazdag helyet – Teatro Romano ott vár rád, csak meg kell találnod!
A Teatro Romano nemcsak önmagában érdekes, hanem a környezete is tele van izgalmas látnivalókkal. Ha már itt vagy, érdemes egy kis időt szánni a környék felfedezésére is. Nézzük, mi mindent találsz a színház közelében!
Mi van a Teatro Romano közelében?
1. Odeon – A Teatro Romano kistestvére
Ha már a római színházat megnézted, akkor pár lépésre ott van az Odeon, egy kisebb, félig elrejtett színházacska. Ezt valószínűleg zenei és színházi próbákhoz használták, és az építési technikája hasonló a nagyobb testvéréhez. Egy picit úgy néz ki, mintha a Teatro Romano mini változata lenne – tökéletes egy gyors szemlélődésre!
2. Via Crociferi – A barokk templomok utcája
Ha egy kis időutazás után egy újabb korszakba lépnél, akkor irány a Via Crociferi, amely néhány perces sétára van a Teatro Romanótól. Ez az utca tele van barokk templomokkal és történelmi épületekkel, olyan, mintha egy időugrással a 17-18. századba kerültél volna. Az egyik legszebb templom itt a San Benedetto, amelynek lépcsője egy igazi mestermű!
3. Piazza Dante és a Benediktus-kolostor
Egy kis sétával eljutsz a Piazza Dante térre, ahol egy gigantikus, impozáns épület áll: a Monastero dei Benedettini. Ez valaha egy hatalmas benedekrendi kolostor volt, ma pedig az egyetem egyik épülete. Ha szereted az ódon hangulatot és a grandiózus belső tereket, akkor ide is érdemes benézni.
4. Piazza del Duomo és az Elefántos Kút
Ha inkább a városközpont felé vennéd az irányt, akkor kb. 5-10 perc alatt elérheted Catania főterét, a Piazza del Duomót. Itt találod a híres Fontana dell’Elefante-t, vagyis az Elefántos Kutat, amely a város egyik jelképe. Ha már itt vagy, nézd meg a Cataniai Dómot (Cattedrale di Sant’Agata) is, amely Catania védőszentjének, Szent Ágotának a nyughelye.
5. La Pescheria – A híres halpiac
Ha szereted a pezsgő, igazi szicíliai hangulatot, akkor irány a La Pescheria, azaz a híres cataniai halpiac, amely a Duomo tér mögött található. Itt reggelente igazi élet zajlik: a halárusok hangosan kínálják portékájukat, a helyiek válogatnak a friss tengeri herkentyűk között, és az egész hely egyszerre zsúfolt, zajos és elképesztően autentikus.
6. Castello Ursino – A város középkori erődje
Ha még van energiád egy kis sétára, akkor látogass el Castello Ursino-hoz, amely a normann időkből maradt ránk. Egykor a tenger mellett állt, de az Etna vulkáni kitörései miatt ma már inkább a szárazföld belsejében található. Jelenleg múzeumként működik, és érdekes kiállításokat láthatsz benne Catania múltjáról.
7. Egy jó granita vagy arancino a színháznézés után
A római színház felfedezése után valószínűleg megéhezel, vagy legalábbis megkívánsz valami szicíliai finomságot. A Teatro Romano közelében több hely is van, ahol kiváló granitát (jeges édesség) vagy arancinót (a híres töltött rizsgolyót) ehetsz. Ajánlott helyek:
- Café Prestipino (finom granita és briós)
- Savia (Catania egyik legjobb arancinója)